UWAGA

UWAGA ZMIENIAMY ADRES


Mój blog dostępny jest już pod nowym adresem


Serdecznie zapraszam na:


KRZYSZTOFNYREK.PL

Założe się, że tego nie spróbujesz

piątek, 19 lutego 2010

Wydało się

Grecja korzystała z potężnej machiny bankowej do tuszowania swojego zadłużenia. Problem jest spory, bo idę o zakład, że z tej samej machiny korzystają i inne państwa, z tą tylko różnicą, że w innych państwach problem jeszcze nie wypłynął. Widać jednak „gołym okiem” jak fatalne w skutkach jest wprowadzanie tak zwanej wspólnej waluty. Osobiście nie słyszałem jeszcze o kraju który byłby zadowolony po wprowadzeniu euro. Nawet tak zwany koń pociągowy europejskiej gospodarki [czyt.] Niemcy, wydawać by się mogło bogaty kraj, więc może sobie pozwolić na więcej, a jednak zmianę waluty także odczuli boleśnie.

Problem jednak wydaje mi się głębszy z tego powodu, że jak już niejednokrotnie pisałem socjalizm kosztuje i to bardzo dużo. Nie wiem czy państwo słyszeli, że szacowany realny dług instytucji zwanej dalej ZUS jest rzędu miliardów złotych i co gorsza z roku na rok będzie się powiększał o kolejne miliardy, ja pytam: kto za to zapłaci? Osobną sprawą jest to, że demokracja z założenia niestety oparta jest o wyborze rządu z pośród tak zwanych zwykłych obywateli. Ja wiem, że w Polsce, to po za zmianą nazwy w ’89r. nic więcej się nie zmieniło jeśli chodzi o włodarze.Wystarczy poszukać trochę w Internecie, żeby odnaleźć informacje kto wywodzi się z jedynie słusznej partii, aby zaraz potem prześledzić historię osób zasiadających w ławach poselskich, gdzie znakomita większość to wciąż te same osoby, tylko nazwa patii się zmieniła.

Pomijając jednak ten czysto teoretyczny wątek zastanówmy się skąd jeszcze taka skłonność do zadłużania się „kraju”, no i do korzystania z usług bankowych na szeroką skale. Otóż wniosek jaki mi się nasuwa jest prosty: skoro żyjemy w demokracji, gdzie władza pochodzi od ludu, no to musimy się spodziewać rządów takiej samej jakości. Nie chciałbym nikogo tutaj obrażać i może odrobinę przesadzam, ale skąd taki wniosek? Ano stąd, że znakomita większość społeczeństwa jest zadłużona ponad wszelką miarę, bez względu na przyczynę tego zadłużenia, ponadto jest to stan permanentny. Mechanizm jest prosty: jak tylko spłaci się jakoś pożyczkę, to hurra do baku po nową. Co niektórzy są sprytniejsi i korzystają z usług bankowych rozsądniej, tzn. dokonują konsolidacji, a więc można powiedzieć, że coś tam oszczędzają, przynajmniej na racie. Jednak zaraz po tym jak poczują mały oddech finansowy lecą do banku dobrać trochę gotówki, bo sąsiad to ma nową plazmę, a my to niestety roczne LCD.

Przechodząc już do sedna sprawy, otóż jak już wspomniałem w demokracji władza pochodzi od ludu i przez wybranych w wyborach przedstawicieli jest reprezentowana. Przedstawiciele Ci, a jakże by inaczej pochodzą wprost z owego ludu. W związku z powyższym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawyki jakie wynieśli z domu będą stosować w polityce na skale krajową. Ponieważ znaczna większość społeczeństwa zachowuję się tak jak opisałem wyżej, w związku z czym nie ma się co zastanawiać dlaczego finanse publiczne wyglądają tak, a nie inaczej. Na szczęście, a w zasadzie na nie szczęście nie jest to tylko domena Polaków.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik który pozwala na takie zachowanie władz. Otóż w polityce rządy trwają pewną określoną ilość czasu po czym mamy zmianę. W związku z czym na politykach nie ciąży żadna odpowiedzialność. Co sprawia, że mogą popuścić wodze fantazji i żeby podnieść sobie chociaż minimalnie szanse w następnych wyborach, to rozdają pieniądze na lewo i prawo, a po nas chodźmy potop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz